Image default
VIP

Yllka Gashi nderohet me mirënjohje nga Amerika

Yllka Gashi ka pranuar mirënjohje nga qyteti i Stamford-it.

Aktorja e njohur shqiptare këtë vit ka qenë një prej emrave më të përfolur në mediet shqiptare dhe kudo në botë. Kjo për shkak të suksesit të madh që arriti me filmin “Zgjoi”. Së fundmi, ajo ka njoftuar përmes një postimi në rrjetin social Facebook se qyteti Stamford-it në Connecticut, e ka nderuar me mirënjohje për punën dhe sukseset e mëdha që ka arritur në filmin kosovar. Kjo mirënjohje i është dhënë pikërisht me 28 nëntor, datë kjo e veçantë për shqiptarët. Yllka potencoi se kjo është mirënjohje e veçantë, meqë iu dha në ditën e festës së pavarësisë së flamurit shqiptar.

Postimi i plotë i saj:

Në vitin 2015 kur unë dhe familja ime erdhëm për të jetuar në Amerikë, qyteti i Stamfordit në Connecticut, u bë shtëpia jonë larg shtëpisë! Së bashku me vajzën time, ecja çdo ditë në rrugët e qendrës së qytetit – Mill River Park, Biblioteka Ferguson dhe këndi i lojërave Cove Beach – ishin ndër destinacionet tona të preferuara. Çdo ditë duke shëtitur lagjet dhe duke mësuar gjëra të reja dhe ndërsa më mungonte familja dhe vendlindja ime, Stamford arriti të më sillte gëzim dhe siguri në jetë. Edhe pse ne tashmë jetojmë në një tjetër qytet,Stamfordi ende mbetet një shtëpi e dytë për ne! As në një milion vjet atëherë,nuk kam guxuar të ëndërroj se gjashtë vjet më vonë, në vitin 2021, ky qytet do të më nderojë me mirënjohjen e kryetarit të komunës për punën në “Hive” – ​​kandidatin e Kosovës për Oscar 2022 dhe dashtë Zoti të nominuarin.

Jam thellësisht e nderuar dhe mirënjohëse!

Kjo mirënjohje është edhe më e veçantë sepse m’u dha dje teksa po festonim festën e Pavarësisë/Flamurit Shqiptar. Në këtë ceremoni vjetore të organizuar nga Qendra Rinore Shqiptare në Greenwich dhe z. Richard Llukaj – biznesmen, filantrop dhe patriot i suksesshëm shqiptaro-amerikan – ndër të ftuarit specialë që na nderuan me praninë e tyre ishin edhe kryetari aktual i Stamfordit z. David Martin. Kryetarja e sapozgjedhur e bashkisë znj. Caroline Simmons, z. Jim Himes – Përfaqësuesi i SHBA (D-CT 4th District) dhe z. Ferit Hoxha – Ambasador i Shqipërisë në Kombet e Bashkuara në New York City. Faleminderit të gjithëve për punën tuaj të palodhur, përfshirjen dhe vlerësimin e komunitetit shqiptar në SHBA! Faleminderit Stamford! Do ta kesh një vend të veçantë në zemrën time përgjithmonë! /dailyshqip/

 

Related posts

Megi Pojani bën ndryshimin e radhës (FOTO)

Gresa Editor

Butrint Imeri reagon pasi Beniada ia shqiptojë emrin gabim

Gresa Editor

Era Istrefi nuk ndalet, përsëri në studio

Gresa Editor